GENETIKA, Vol. 34, broj 2-3 (2002)

 

Aleksandar ĆETKOVIĆ

TAKSONOMSKA I BIOGEOGRAFSKO-EKOLOŠKA ISTRAŽIVANJA FAUNE INSEKATA [Izvod] [Rad]

 

Dragoslav MARINKOVIĆ

GENETIC BASES OF THE EVOLUTION OF ORGANISMS [Izvod] [Rad]

 

Ninoslav ĐELIĆ

MEHANIZMI GENOTOKSIČNIH EFEKATA HORMONA [Izvod] [Rad]

 

Goran LJUBIJANKIĆ

GENETIČKO INŽENJERSTVO: OD KLONA DO PROTEINA [Izvod] [Rad]

 

Gordana TOMOVIĆ, Verica MITROVIĆ i Branka STEVANOVIĆ

METODE TERENSKIH ISTRAŽIVANJA U BOTANICI [Izvod] [Rad]

 

Nikola TUCIĆ

GENI, ČOVEK I DRUŠTVO [Izvod] [Rad]

 

Kosana KONSTANTINOV, Snežana MLADENOVIĆ DRINIĆ i Goran DRINIĆ

BIOTEHNOLOGIJA: STVARNOST ILI SAN [Izvod] [Rad]



 

Štampano u „GENETIKA“ Vol. 34, broj 2-3 (2002), str: 41-52
© 2002 Društvo genetičara Srbije
S. Bajića 1, 11185 Beograd – Zemun

Srbija

 

UDC 575

doi:10.2298/GENSR0203041C

Pregledni rad

 

TAKSONOMSKA I BIOGEOGRAFSKO-EKOLOŠKA ISTRAŽIVANJA FAUNE INSEKATA

Aleksandar ĆETKOVIĆ

 

Institut za zoologiju, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu,

11000 Beograd

 

Izvod

Problematika taksonomskih i biogeografsko-ekoloških istraživanja prezentirana je na primeru faune socijalnih osa (Hymenoptera: Vespidae: Vespinae et Polistinae) Balkanskog poluostrva i susednih regiona, kao namenski pripremljen ižvod iz doktorske disertacije autora (Ćetković, 2002). Ukratko je prikazan širi kontekst ove kategorije istraživanja u našim uslovima, problemski i prostorni okvir istraživanja, kao i rezime najvažnijih rezultata analize.Ovde unesi prevod izvoda

 

 

Autor za kontakt: Aleksandar ĆETKOVIĆ, Institut za zoologiju, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 11000 Beograd

 

Povratak na sadržaj



 

Štampano u „GENETIKA“ Vol. 34, broj 2-3 (2002), str: 53-58
© 2002 Društvo genetičara Srbije
S. Bajića 1, 11185 Beograd – Zemun

Srbija

 

UDC 575

doi:10.2298/GENSR0203053M

Pregledni rad

 

GENETSKE OSNOVE EVOLUCIJE ORGANIZAMA

Dragoslav MARINKOVIĆ

 

Srpska Akademija Nauka i Umetnosti, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu, 11000 Beograd, Jugoslavija

 

Izvod

Biološki progres se sastoji iz kontinuiranog povećanja divergentosti sa istovremenim  održavanjem i povećanjem harmonizacije živih sistema. Međusobna ravnoteža  između divergentosti formi i stepena savršenstva njihove strukture i funkcije ukazuje na nivo evelucionog razvoja određene grupe organizama, t.j. nivo i dalje izglede njihovog evolucionog progresa. Ogroman potencijal kombinovane genetičke polimorfnosti je redukovan na adaptivnost ograničenog broja razvojnih programa koji čine aktuelne jedinice nasleđivanja i varjabilnosti unutar svake vrste.

 

 

Autor za kontakt:

 

Povratak na sadržaj



 

Štampano u „GENETIKA“ Vol. 34, broj 2-3 (2002), str: 59-71
© 2002 Društvo genetičara Srbije
S. Bajića 1, 11185 Beograd – Zemun

Srbija

 

UDC 575

doi:10.2298/GENSR0203059D

Pregledni rad

MEHANIZMI GENOTOKSIČNIH EFEKATA HORMONA

Ninoslav ĐELIĆ

 

Katedra za Biologiju, Fakultet veterinarske medicine, Univerzitet u Beogradu, 11000 Beograd, Jugoslavija

 

Izvod

Često se polazi od shvatanja da jedinjenja koja su normalno prisutna u biološkim sistemima nemaju genotoksične i mutagene efekte, tako da je mali broj endogenih supstanci testiran na mutagenost. Epidemiološke i eksperimentalne analize ukazale su, me|utim, da seksualni steroidi mogu da doprinesu nastanku i/ili održavanju malignih oboljenja. Podrobnija ispitivanja primenom metoda bio­hemije, molekularne biologije, citogenetike i drugih disciplina otkrila su da se u osnovi maligne transformacije pod dejstvom hormona ne nalaze samo epigenetički mehanizmi poput stimulacije deobe ćelija, već neki hormoni mogu da ispolje genotoksične efekte kao što su kovalentne modifikacije DNK, oštećenja hromo­zoma i hromozomske aberacije. U slučaju estrogena, pokazano je da prekomerna hormonska stimulacija vodi ka metaboličkoj konverziji ovih hormona do reaktiv­nih intermedijera uz nastanak reaktivnih kiseoničnih derivata, tako da se ćelije praktično nalaze u uslovima oksidativnog stresa. Individualna i tkivna osetljivost ka nastanku oštećenja DNK i drugih komponenti ćelije, uglavnom proisitče iz razlika u efiksanosti enzimskih i neenzimskih mehanizama odbrane od oksidativ­nog stresa. Pored steroidnih, tieroidni hormoni i kateholamini (dopamin, noradrenalin i adrenalin) mogu da ispolje genotoksične efekte u nekim test-sis­temima. Interesanto je da svi gore navedeni hormoni imaju fenolnu grupu. Podaci o mogućim genotoksičnim efektima peptidnih i proteinskih hormona veoma su oskudni, ali se na osnovu raspoložive literature smatra da ova grupa hormona verovatno nema mutagene efekte. Mogućnost da hromoni kao endogene supstance ispolje mutagene efekte proističe iz toga što je DNK pored hemijske i metaboličke stabilnosti podložna izvesnom stepenu promenljivosti kompatibilnom sa procesima biološke evolucije.

 

 

Autor za kontakt: Ninoslav Đelić, Katedra za Biologiju, Fakultet veterinarske medicine, Univerzitet u Beogradu, Bul. JNA 18, Beograd;

e-mail: ndjelic@vet.bg.ac.yu

 

Povratak na sadržaj



 

Štampano u „GENETIKA“ Vol. 34, broj 2-3 (2002), str: 73-84
© 2002 Društvo genetičara Srbije
S. Bajića 1, 11185 Beograd – Zemun

Srbija

 

UDC 575

doi:10.2298/GENSR0203073L

Pregledni rad

 

GENETIČKO INŽENJERSTVO: OD KLONA DO PROTEINA

Goran LJUBIJANKIĆ

 

Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, 11000 Beograd, Jugoslavija

 

Izvod

Datum 15. oktobar 1980. zabeležen je na Njujorškoj berzi kao dan kada je ostvaren najveći rast cena akcija jedne kompanije u istoriji ove najmoćnije svetske berze - za samo dvadeset minuta cene akcija kompanije Genentech skočile su za više od 2,5 puta. Ovaj dogadaj je označio ulazak na velika vrata jedne nove tehnologije u svetsku ekonomiju i nepovratno utvrdio novo mesto bilogije u raz­voju civilizacije. Jer Genentech je jedna od prvih kompanija u oblasti molekularne biotehnologije koja je ostvarila ovaj neverovatni komercijalni uspeh samo sedam godina posle poslednjih u nizu naučnih otkrića koja su omogućila formulisanje nove tehnologije nazvane genetičko inženjerstvo ili tehnologija rekombinantne DNK. Danas, dvadesetak godina kasnije, sa punim pravom se može tvrditi da su osnovna očekivanja od nove tehnologije ostvarena: ako i zanemarimo kvalitativan pomak koji je omogućila u fundamentalnim istraživanjima, pogled na njene nepos­redne komercijalne efekte u to nas uverava - ukupna vrednost prodatih proizoda koji su nastali ovom tehnologijom premašio je 2000. godine sumu od 60 milijardi dolara. Pobrojmo tržišne parametre samo nekih proizvoda nastalih korišćenjem genetičkog inženjerstva: godišnja svetska potrošnja rekombinantnog humanog in­sulina je samo u industrijalizovanom delu sveta oko 4,6 tona dok se godišnje proda rekombinantnog humanog eritropoetina u vrednosti od 2 milijarde dolara, - inter­ferona i humanog hormona rasta u vrednosti od oko 1,5 milijardi dolara.

 

 

Autor za kontakt:

 

Povratak na sadržaj



 

Štampano u „GENETIKA“ Vol. 34, broj 2-3 (2002), str: 85-95
© 2002 Društvo genetičara Srbije
S. Bajića 1, 11185 Beograd – Zemun

Srbija

 

UDC 575

doi:10.2298/GENSR0203085T

Pregledni rad

 

METODE TERENSKIH ISTRAŽIVANJA U BOTANICI

Gordana TOMOVIĆ, Verica MITROVIĆ i Branka STEVANOVIĆ

 

Institut za botaniku i botanička bašta "Jevremovac", Biološki fakultet, Takovska 43, 11000 Beograd,. Jugoslavija

 

Izvod

Za terenska istraživanja u botanici, veoma su važne različite metode sakupljanja, preparovanja i održavanja zbirki biljaka. Obrađene i obeležene biljke deponuju se u herbarijume u kojima se konzerviraju i potom služe za taksonomska, floristička i fitogeografska istraživanja, a zatim i kao dokazni ili izložbeni materi­jal. Pored toga u proučavanju biljnog sveta u našoj okolini, u botanici se koriste i raznovrsne analize biljnih zajednica i njihovih staništa. Terenski podaci, literatura kao i usmena saopštenja su važni izvori naučnih informacija za kartiranje flore nekog područja.

 

 

Autor za kontakt: Gordana Tomović, Institut za botaniku i botanička bašta "Jevremovac", Biološki fakultet, Takovska 43, 11000 Beograd,. Jugoslavija

 

Povratak na sadržaj



 

Štampano u „GENETIKA“ Vol. 34, broj 2-3 (2002), str: 97-100
© 2002 Društvo genetičara Srbije
S. Bajića 1, 11185 Beograd – Zemun

Srbija

 

UDC 575

doi:10.2298/GENSR0203097T

Pregledni rad

 

 

GENI, ČOVEK I DRUŠTVO

 

Nikola TUCIĆ

 

Faculty of Biology, University of Belgrade

 

Izvod

 

 

 

Autor za kontakt: Nikola TUCIĆ,

 

Povratak na sadržaj



 

Štampano u „GENETIKA“ Vol. 34, broj 2-3 (2002), str: 101-113
© 2002 Društvo genetičara Srbije
S. Bajića 1, 11185 Beograd – Zemun

Srbija

UDC 575

doi:10.2298/GENSR0203101K

Pregledni rad

BIOTEHNOLOGIJA: STVARNOST ILI SAN

Kosana KONSTANTINOV, Snežana MLADENOVIĆ DRINIĆ i Goran DRINIĆ

 

Institut za kukuruz «Zemun Polje», 11185 Zemun – Beograd, Jugoslavija

Izvod

Razvoj molekularne biologije i molekularne genetike posebno tehnologije rekombinantne DNK uz istovremeno usavršavanje tehnologija koje omogućavaju manipulacije u bezćelijskom sistemu kao što su kultura ćelija i tkiva rezultirao je u formiranju oblasti biotehnologije sa specifičnim osobinama u odnosu na klasične definicije. Integracijom najpropulzivnijih naučnih disciplina kao što su biologija, biohemija, molekularna biologija, genetika, hemijski inženjering i informatika ot­vorene su neograničene mogučnosti i izazovi u sprečavanju bolesti humane popu­lacije, biljaka i životinja, kontroli insekata bez pesticida, povećanju produktivnosti stoke, povećanju proizvodnje i poboljšanju kvaliteta hrane i redukciji životne sredine. Osnovne komponente moderne biotehnologije, prema Presley-u i Lantin (2000) su: (i) genomika – molekularna karakterizacija svih gena i produkata gena organizma; (ii) bioinformatika – organizovanje podataka dobijenih iz analize ge­noma u prihvatljivu formu; (iii) transformacija – unošenje gena koji kontroliše osobinu od interesa u genom željenog organizma (mikroorganizmi, biljke, animalni sistemi) i (iv) dijagnostika – brža i pouzdanija identifikacija prisustva ili odsustva gena u genomu organizma od interesa (identifikacija patogena, prenatalna dija­gnostika, molekularno oplemenjivanje biljaka korišćenjem molekularnih markera i sl.). Svojstva organizma su određena njegovim genetičkim materijalom, odnosno molekulom dezoksiribonukleinske kiseline (DNK). Watson i Crick (1953) su prvi objasnili strukturu molekula DNK kao dvolančane zavojnice. Viši organizmi sa­drže set linearnih DNK molekula - hromozoma i kompletan set hromozoma or­ganizma je genom. Svaki genom je podeljen u serije funkcionalnih jedinica od­nosno gena. Svojstva organizma zavise od gena ali njihovo ispoljavanje zavisi i od mnogih drugih faktora, uključujući da li se gen odgovoran za tu osobinu eks­primira, specifičnih ćelija u kojima se eksprimira a posebno kako gen i njegov pro­dukt intereaguju sa spoljašnjom sredinom. Poseban aspekt u okviru korišćenja biotehnologije se javlja kao interakcija stranog gena sa genomom organizma u koji je integrisan. Primena tehnologije rekombinatne DNK ima nekoliko prednosti u odnosu na tradicionalno oplemenjivanje. Genetičke modifikacije biljaka kao i klasično oplemenjivanje imaju isti cilj, dobijanje biljaka sa poboljšanim svojstvima. Klasičnim metodama oplemenjivanja prenosi se kompletan set gena iz roditeljskih linija u novo potomstvo. Time se ne prenosi samo jedan ili dva željena gena već stotine drugih gena, neki poželjni, a neki ne. Takođe, tradicionalne me­tode oplemenjivanja se zasnivaju na prenosu genetičkog materijala između jedinki iste ili veoma bliske vrste. Primenom biotehnologije moguće je preneti jedan ili više poželjnih gena iz bilo koje evolucione kategorije u istu ili drugu kategoriju organizma i na taj način stvoriti genetički modifikovane organizme (GMO) sa že­ljenim osobinama. U radu će biti dat pregled stanja u oblasti primene bio­tehnologije u svetu i kod nas.

 

Autor za kontakt: Kosana Konstantinov, Institut za kukuruz «Zemun Polje», 11185 Zemun – Beograd, Jugoslavija

tel: +381 11 3756704

e-mail: kkosana@mrizp.co.yu

 

Povratak na sadržaj